26
آگوست

تاثیر اعلام قیمت فروش مسکن بر بازار مسکن

 محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری، در خصوص بازار مسکن تهران و قیمت ۲۱ میلیون تومانی هر متر مربع واحد مسکونی در این شهر، گفت: به معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی دستور داده‌ام تا اطلاعات و آمار قیمت‌های بازار مسکن را منتشر نکند !!!
فردین یزدانی ، کارشناس مسکن معتقد هستند که غیرمجاز شدن انتشار قیمت بازار مسکن هیچ تاثیر مثبتی بر بازار غیرقابل پیش بینی مسکن ندارد و باعث بدتر شدن شرایط بازار مسکن خواهد گردید . 

یزدانی با ابراز تاسف از دستور وزیر راه و شهرسازی در خصوص غیرمجاز بودن انتشار اطلاعات و آمار قیمت مسکن، اظهار کرد که شفافیت بازار همواره یک ابزار یاری رسان به حساب می‌آید و هر اقدامی که جلوی این شفافیت را بگیرد منجر به بهبود شرایط نخواهد شد.

یزدانی در اظهار نتایج این تصمیم وزیر راه و شهرسازی، ابراز نمود : ممنوعیت انتشار قیمت بازار مسکن به طور قطع هیچ تاثیر مثبتی بر این بازار افسار گسیخته ندارد. از طرفی ممکن است زمینه بدتر شدن شرایط بازار را به وجود بیاورد.

بنابراین می توان با صراحت اعلام نمود که جلوگیری از شفافیت بازار، هیچ تاثیر مثبتی بر بازار مسکن ندارد !!!

یزدانی در اضافه گفت : در همه جای دنیا ، استفاده از ابزارهای ایجاد شفافیت در دستور کار است، و همچنین گفت : استفاده از تصمیمات ناکارآمد این چنینی در هیچ کجا مرسوم نیست زیرا همگان از نتایج عکس این تصمیمات آگاه هستند.

یزدانی در ارتباط با بیان یک مورد مشابه در ارتباط با جلوگیری از انتشار قیمت‌ها، گفت: زمانی که جلوی انتشار قیمت‌ واحدهای مسکونی در سایت‌ها و نرم افزارهای اینترنتی گرفته شد، نه تنها شاهد سامان گرفتن بازار مسکن نبودیم بلکه شرایط برای افزایش قیمت نیز مهیا شد. در شرایطی که تجربیات ناموفق این تصمیمات مشخص است، استفاده دوباره از آن مایه تاسف خواهد بود.